UC-BRKT-100-ASSY - UC Engine Assembly with UC-ENGINE, HD-CONV-USB-200, & UC-CONN-HD

UC-BRKT-100-ASSY - UC Engine Assembly with UC-ENGINE, HD-CONV-USB-200, & UC-CONN-HD

All the central components of a Crestron Flex UC system, assembled together on a bracket and ready to mount behind the display device. Designed for use with a Crestron Flex UC system solution.

The UC Engine Assembly (UC-BRKT-100-ASSY) streamlines the installation of a Crestron Flex UC system by incorporating the UC-ENGINE, HD-CONV-USB-200, and UC-CONN-HD together on one convenient mounting bracket.

The complete assembly can be mounted on a wall, or it can be attached to the rear of a display device. Attachment to the display is accomplished using two of the four bolts that also affix the display to a VESA® compliant display mount. The assembly bracket includes mounting holes on its left and right side edges, spaced at 100, 200, and 300 mm vertically, to allow for attachment to either side of a mounting plate on the rear of a display.

To manage wiring and conceal connections for a clean, secure installation, a 1-gang sized cutout at the lower right-hand corner allows for mounting over a flush wall-mounted electrical box. The box may be used for an AC outlet or a wall plate containing AV and data jacks.

Direct Connection
Crestron's direct connection method simplifies installation and configuration with a single connection from a touch screen or Crestron Mercury® device to the UC‑ENGINE. This method accelerates deployment, ensures reliability, and provides long-term service while eliminating network setup dependencies related to hardware and security requirements.

This product is sold exclusively as part of a complete Crestron Flex system kit.

Specifikim
 • Key Features 

  • Preassembled mounting bracket with UC-ENGINE, HDMI® to USB Converter, and EDID Emulator 
  • Security covers conceal and protect connections 
  • Multiple cable tie points with reusable cable ties 
  • Direct connection option for simple installation and configuration 
  • Mounts cleanly to a wall or behind a display device 
  • Includes VESA® 100, 200, or 300 mounting holes for left or right side mounting to the back of a display 
  • Single-gang cutout accommodates an AC outlet or AV/data jack (in-wall box or mud-ring required)
Specifikime teknike
 • Referencë unikecrestron-UC-BRKT-100-ASSY-Engine-Assembly-Bracket
 • Familja e produkteveWorkspace Solutions
 • Grupi i produkteveUnified Communications
 • LlojiObjekt (një objekt të vetëm)
 • Data e botimit2021-10-29
 • Numri i botimit1
Të ngjashme
 • Materiali kryesorÇelik
 • Projektuar nëShtetet e Bashkuara
 • Prodhuar nëShtetet e Bashkuara
Klasifikimi
 • Kategoria BIMobjectElektronikë - Audio

Rajoni i disponueshëm

North America Europe Asia Africa Oceania South America Antarctica
Shtetet e Bashkuara
Shqipëri
Afganistan
Egjipt
Samoa amerikane
Argjentinë
Antarktidë
Anguilla
Andorra
Bahrain
Algjeri
Australi
Bolivi
Bouvet Island
Antigua dhe Barbuda
Austri
Iran
Angolë
Ishujt Cook
Brazil
Tokë Jugore dhe Antarktike Franceze
Aruba
Bjellorusi
Irak
Benin
Shtetet Federale të Mikronezisë
Kili
Heard Island dhe McDonald Islands
Barbados
Belgjikë
Izrael
Botsvanë
Fiji
Kolumbi
Gjeorgji Jugore dhe Ishujt Sandwich Jugore
Belize
Bosnjë dhe Hercegovinë
Jordan
Burkina Faso
Polinezia franceze
Ekuador
Bermuda
Bulgari
Kuveit
Burundi
Guam
Ishujt Falkland (Islas Malvinas)
Ishujt e Virgjër Britanikë
Kroacia
Liban
Kamerun
Kiribati
Guiana franceze
Kanadë
Qipro
Oman
Cape Verde
Ishujt Marshall
Guyana
Karaibe Holandë
Republika Çeke
Palestinë
Republika e Afrikës Qendrore
Nauru
Paraguaj
Ishujt Kajman
Danimarkë
Qatar
Çad
Kaledonia e Re
Peru
Kolektiviteti i Shën Martinit
Estoni
Arabia Saudite
Komora
Zelanda e Re
Suriname
Kosta Rika
Ishujt Faroe
Siria
Côte d'Ivoire
Niue
Uruguay
Kubë
Finlandë
Turqi
Republika Demokratike e Kongos
Norfolk Island
Venezuela
Kuraçao
Francë
Emiratet e Bashkuara Arabe
Djibouti
Ishujt Veriore të Marianës
Dominica
Gjermani
Jemen
Guinea Ekuatoriale
Palau
Republika Domenikane
Gjibraltar
Armeni
Eritrea
Papua Guinea e Re
El Salvador
Greqi
Azerbaixhan
Ethiopia
Ishujt Pitcairn
Grenlandë
Gërnzi
Bangladesh
Gabon
Samoa
Grenada
Hungari
Butan
Gana
Ishujt Solomon
Guadeloupe
Islandë
Territori Britanik i Oqeanit Indian
Guine
Timor-Leste
Guatemala
Irlandë
Brunei
Guinea-Bissau
Tokelau
Haiti
Ishulli i Njeriut
Kamboxhi
Kenya
Tonga
Honduras
Itali
Kinë
Lesoto
Tuvalu
Xhamaika
Jersey
Krishtlindje Island
Liberi
Ishujt Minor Periferik të Shteteve të Bashkuara
Martinique
Letoni
Ishujt Cocos (Keeling)
Libi
Wallis dhe Futuna
Meksikë
Liechtenstein
Gjeorgji
Madagaskar
Vanuatu
Montserrat
Lituani
Hong Kong
Malawi
Nikaragua
Luksemburg
Indi
Mali
Panama
Maqedonia (IRJM)
Indonezi
Mavritani
Porto Riko
Maltë
Japoni
Mauritius
Shën Kitts dhe Nevis
Moldovë
Kazahstan
Mayotte
Shën Lucia
Monaco
Kirgistan
Marok
Shën Pierre dhe Miquelon
Mali i Zi
Laos
Mozambik
Shën Vincent dhe Grenadinet
Holandë
Macau
Namibia
Saint-Barthélemy
Norvegji
Malazi
Niger
Sint Maarten
Poloni
Maldives
Nigeri
Bahamas
Portugali
Mongoli
Republika e Kongos
Trinidad dhe Tobago
Rumani
Myanmar (Burma)
Reunion
Turks dhe Caicos Islands
Rusi
Neoal
Rwanda
Ishujt e Virgjër të SHBA
San Marino
Korea e Veriut
Shën Helena
Serbia
Pakistan
São Tomé dhe Príncipe
Slovakia
Filipinet
Senegal
Sllovenia
Singapore
Seychelles
Spanjë
Korea e jugut
Sierra Leone
Svalbard dhe Jan Mayen
Sri Lanka
Somalia
Suedi
Taiwan
Afrika e Jugut
Switzerland
Taxhikistan
Sudanin Jugor
Ukrainë
Tajlandë
Sudan
Mbretëria e Bashkuar
Turkmenistan
Swaziland
Qyteti i Vatikanit
Uzbekistan
Tanzania
Åland Islands
Vietnam
Gambia
Togo
Tunizi
Uganda
Sahara Perëndimore
Zambia
Zimbabwe