UC-M70 - Crestron Flex Tabletop Large Room Video Conference System with ASUS® Mini PCUC-M70 - Crestron Flex Tabletop Large Room Video Conference System with ASUS® Mini PC
Shfaq imazhet e mëparshme
Shfaq imazhet e mëpasshme

UC-M70 - Crestron Flex Tabletop Large Room Video Conference System with ASUS® Mini PC

The UC-M70 Crestron Flex tabletop conferencing system kits provides a large room video conference solution for use with Microsoft Teams® and Zoom Rooms™ software. It supports single or dual video displays1 (not included) and features a Crestron Flex tabletop conference device, enterprise‑grade camera, UC bracket assembly, microphone pod, power supply, and cables.

Native Microsoft Teams® and Zoom Rooms™ Software Experience
The UC‑M70 systems features Microsoft Teams® and Zoom Rooms conferencing software that enables audio and video connectivity for easy collaboration and content sharing.

Intuitive User Interface with Impressive Audio
With a large 7 in. HD color touch screen and an integrated AEC-enabled USB speakerphone that affords full-duplex wideband audio performance, the Crestron Flex Tabletop Conference device (CCS‑UC‑1) provides a superior conferencing and collaboration experience for meeting rooms, huddle spaces, and executive offices.

Simplified Deployment
The UC Bracket Assembly provides preassembled components on one ready-to-mount bracket to simplify installation. The assembly can be mounted on a wall, or it can be attached to the rear of the display device.

High-Definition Video Conferencing
The included enterprise-grade camera (UC-CAM-HD-520) features a wide-angle 82° diagonal field of view to capture an entire conference room in Full HD 1080p video resolution. High precision aspherical optics, super low light 2M pixel sensor, and advanced video processing ensure a clear video image free from light or noise artifacts.

Enterprise-Grade Security
Crestron Flex is an enterprise‑grade solution that is ideally equipped for mass deployment throughout any sized corporate, university, medical, military, or government facility.

Easy Provisioning and Device Management

The XiO Cloud service is an IoT cloud based provisioning service (available separately) that enables installers and IT managers to easily deploy and manage thousands of devices. The XiO Cloud service provides system alerts, network management and provisioning, and the pairing of a control device to the system’s UC Engine. System updates are controlled by Windows® software update.

Premium‑Level Support
Crestron Flex Care is an optional subscription service that automatically renews annually, providing 24/7 live remote technical support, an extended five year warranty on Crestron® hardware, expedited advance replacements, and a discounted rate for on-site support.

Deployment Resources
View the Crestron Flex Pre‑Deployment Checklist to help plan your Crestron Flex installation.

Specifikim
 • Key Features

  • Tabletop video conferencing solution for Microsoft Teams® and Zoom Rooms™ environment
  • Native Microsoft Teams® and Zoom Rooms touch screen UI provides a consistent user experience with simple operation and one‑touch meeting joins
  • Complete kit contains a Crestron Flex tabletop conference device, enterprise‑grade camera, UC bracket assembly, microphone pod, power supply, and cables — just add a display and mount
  • Easy to specify and install — no custom design, programming, or software installation required
  • Network management and provisioning and system alerts through the XiO Cloud® service
  • Premium‑level support with Crestron Flex Care (optional)
  • Enterprise‑grade security ‑ connects and communicates securely over any enterprise or SMB network
  • Supports single or dual video displays (not included)

  UC-M70-T

  UC-M70-Z

Specifikime teknike
 • Referencë unikecrestron-UC-M70-Conference-System-Kits
 • Familja e produkteveWorkspace Solutions
 • Grupi i produkteveUnified Communications
 • LlojiObjekt (një objekt të vetëm)
 • Data e botimit2021-10-29
 • Numri i botimit1
Të ngjashme
 • Materiali kryesorÇelik
 • Projektuar nëShtetet e Bashkuara
 • Prodhuar nëShtetet e Bashkuara
Klasifikimi
 • Kategoria BIMobjectElektronikë - Audio

Rajoni i disponueshëm

North America Europe Asia Africa Oceania South America
Shtetet e Bashkuara
Shqipëri
Afganistan
Egjipt
Samoa amerikane
Argjentinë
Anguilla
Andorra
Bahrain
Algjeri
Australi
Bolivi
Antigua dhe Barbuda
Austri
Iran
Angolë
Ishujt Cook
Brazil
Aruba
Bjellorusi
Irak
Benin
Shtetet Federale të Mikronezisë
Kili
Barbados
Belgjikë
Izrael
Botsvanë
Fiji
Kolumbi
Belize
Bosnjë dhe Hercegovinë
Jordan
Burkina Faso
Polinezia franceze
Ekuador
Bermuda
Bulgari
Kuveit
Burundi
Guam
Ishujt Falkland (Islas Malvinas)
Ishujt e Virgjër Britanikë
Kroacia
Liban
Kamerun
Kiribati
Guiana franceze
Kanadë
Qipro
Oman
Cape Verde
Ishujt Marshall
Guyana
Karaibe Holandë
Republika Çeke
Palestinë
Republika e Afrikës Qendrore
Nauru
Paraguaj
Ishujt Kajman
Danimarkë
Qatar
Çad
Kaledonia e Re
Peru
Kolektiviteti i Shën Martinit
Estoni
Arabia Saudite
Komora
Zelanda e Re
Suriname
Kosta Rika
Ishujt Faroe
Siria
Côte d'Ivoire
Niue
Uruguay
Kubë
Finlandë
Turqi
Republika Demokratike e Kongos
Norfolk Island
Venezuela
Kuraçao
Francë
Emiratet e Bashkuara Arabe
Djibouti
Ishujt Veriore të Marianës
Dominica
Gjermani
Jemen
Guinea Ekuatoriale
Palau
Republika Domenikane
Gjibraltar
Armeni
Eritrea
Papua Guinea e Re
El Salvador
Greqi
Azerbaixhan
Ethiopia
Ishujt Pitcairn
Grenlandë
Gërnzi
Bangladesh
Gabon
Samoa
Grenada
Hungari
Butan
Gana
Ishujt Solomon
Guadeloupe
Islandë
Territori Britanik i Oqeanit Indian
Guine
Timor-Leste
Guatemala
Irlandë
Brunei
Guinea-Bissau
Tokelau
Haiti
Ishulli i Njeriut
Kamboxhi
Kenya
Tonga
Honduras
Itali
Kinë
Lesoto
Tuvalu
Xhamaika
Jersey
Krishtlindje Island
Liberi
Ishujt Minor Periferik të Shteteve të Bashkuara
Martinique
Letoni
Ishujt Cocos (Keeling)
Libi
Wallis dhe Futuna
Meksikë
Liechtenstein
Gjeorgji
Madagaskar
Vanuatu
Montserrat
Lituani
Hong Kong
Malawi
Nikaragua
Luksemburg
Indi
Mali
Panama
Maqedonia (IRJM)
Indonezi
Mavritani
Porto Riko
Maltë
Japoni
Mauritius
Shën Kitts dhe Nevis
Moldovë
Kazahstan
Mayotte
Shën Lucia
Monaco
Kirgistan
Marok
Shën Pierre dhe Miquelon
Mali i Zi
Laos
Mozambik
Shën Vincent dhe Grenadinet
Holandë
Macau
Namibia
Saint-Barthélemy
Norvegji
Malazi
Niger
Sint Maarten
Poloni
Maldives
Nigeri
Bahamas
Portugali
Mongoli
Republika e Kongos
Trinidad dhe Tobago
Rumani
Myanmar (Burma)
Reunion
Turks dhe Caicos Islands
Rusi
Neoal
Rwanda
Ishujt e Virgjër të SHBA
San Marino
Korea e Veriut
Shën Helena
Serbia
Pakistan
São Tomé dhe Príncipe
Slovakia
Filipinet
Senegal
Sllovenia
Singapore
Seychelles
Spanjë
Korea e jugut
Sierra Leone
Svalbard dhe Jan Mayen
Sri Lanka
Somalia
Suedi
Taiwan
Afrika e Jugut
Switzerland
Taxhikistan
Sudanin Jugor
Ukrainë
Tajlandë
Sudan
Mbretëria e Bashkuar
Turkmenistan
Swaziland
Qyteti i Vatikanit
Uzbekistan
Tanzania
Åland Islands
Vietnam
Gambia
Togo
Tunizi
Uganda
Sahara Perëndimore
Zambia
Zimbabwe