UC-2-T/Z - Crestron Flex Tabletop Audio Conference SystemUC-2-T/Z - Crestron Flex Tabletop Audio Conference SystemUC-2-T/Z - Crestron Flex Tabletop Audio Conference SystemUC-2-T/Z - Crestron Flex Tabletop Audio Conference System
Shfaq imazhet e mëparshme
Shfaq imazhet e mëpasshme

UC-2-T/Z - Crestron Flex Tabletop Audio Conference System

The Crestron Flex UC-2-T/Z system provides a video conference room solution for use with the Microsoft Teams Rooms and Zoom Rooms intelligent communications platform. It supports a single video display and features a Crestron Flex tabletop conference device (UC-2-T/Z-V), UC Bracket Assembly, and Huddly IQ™ Lite Collaboration Camera.

Native Microsoft Teams® Rooms Experience

The UC-2-T system brings the full Microsoft Teams Rooms UC experience to any meeting space in an enterprise or SMB facility, whether implementing a cloud based Microsoft Teams Rooms deployment, on-premises Skype® for Business software, or a hybrid of the two.

Native Zoom Rooms™ Software Experience

The UC-2-Z system features Zoom Rooms conferencing software that enables audio and video connectivity for easy collaboration and content sharing.

Intuitive User Interface with Impressive Audio

With a large 7 in. HD color touch screen and an integrated AEC-enabled USB speakerphone that affords full-duplex wideband audio performance, the Crestron Flex Tabletop Conference device (UC-2-T-V) provides a superior conferencing and collaboration experience for meeting rooms, huddle spaces, and executive offices.

Simplified Deployment

The UC Bracket Assembly (UC-BRKT-200-S-T-ASSY) provides preassembled components on one ready-to-mount bracket to simplify installation. The assembly can be mounted on a wall, or it can be attached to the rear of the display device. Crestron's direct connection method further simplifies installation with a single connection from the Flex tabletop conference device to the UC Bracket Assembly.

High-Definition Video Conferencing

The included Huddly IQ Lite Collaboration Camera (CCS-CAM-USB-F-250) features an ultra wide-angle 150° diagonal field of view to capture an entire conference room in Full HD 1080p video resolution. High precision aspherical optics, 12 MP CMOS sensor, and advanced video processing ensure a clear video image free from light or noise artifacts.

Crestron Control System Integration

The UC-MM30-T can integrate with a Crestron control system to enable touch screen control of room lighting, motorized window shades, climate control, AV, and other amenities.3

Enterprise-Grade Security

Crestron Flex is an enterprise-grade solution, engineered in partnership with Microsoft® to integrate seamlessly into any Microsoft Teams Rooms or Skype® for Business software deployment. Crestron Flex is ideally equipped for mass deployment throughout any sized corporate, university, medical, military, or government facility.

Easy Provisioning and Device Management

The XiO Cloud service is an IoT cloud based provisioning service that enables installers and IT managers to deploy and manage thousands of devices easily. The XiO Cloud service allows for system alerts, network management and provisioning, and the pairing of a control device to the system’s UC Engine. System updates are controlled by Windows® software update.

Dual Control Option

A TSW-series 10.1 in. touch screen may be added to the solution as an additional control point for the Microsoft Teams Rooms environment.2, 3

Deployment Resources

View the Crestron Flex Pre-Deployment Checklist to help plan your Crestron Flex installation.

Specifikim
 • Key Features

  • Tabletop video conferencing solution for Microsoft Teams® Rooms or Zoom Rooms™ environment
  • Native Microsoft Teams Rooms or Zoom Rooms touch screen UI provides a consistent user experience with simple operation and one‑touch meeting joins
  • Complete kit contains the Crestron Tabletop conference device, Huddly IQ™ Lite Camera, UC Bracket Assembly, and PoE injector— just add a display and mount
  • Easy to specify and install — no custom design, programming, or software installation required
  • Optional integration with Crestron® control systems
  • Direct connection option between UC Engine and Crestron Flex tabletop conference device for simple installation and configuration
  • Network management and provisioning, system alerts, and the pairing of the Crestron Flex tabletop conference device to the system’s UC Engine through the XiO Cloud® service
  • Enterprise-grade security - connects and communicates securely over any enterprise or SMB network
  • Supports a single video display
Specifikime teknike
 • Referencë unikecrestron-flex-tabletop-UC-2
 • Familja e produkteveWorkspace Solutions
 • Grupi i produkteveUnified Communications
 • LlojiObjekt (një objekt të vetëm)
 • Data e botimit2021-10-29
 • Numri i botimit1
Lidhje
Të ngjashme
 • Projektuar nëShtetet e Bashkuara
Klasifikimi
 • Kategoria BIMobjectElektronikë - Komunikim
 • IFC classificationElement elektrik

Rajoni i disponueshëm

North America Europe Asia Africa Oceania South America Antarctica
Shtetet e Bashkuara
Shqipëri
Afganistan
Egjipt
Samoa amerikane
Argjentinë
Antarktidë
Anguilla
Andorra
Bahrain
Algjeri
Australi
Bolivi
Bouvet Island
Antigua dhe Barbuda
Austri
Iran
Angolë
Ishujt Cook
Brazil
Tokë Jugore dhe Antarktike Franceze
Aruba
Bjellorusi
Irak
Benin
Shtetet Federale të Mikronezisë
Kili
Heard Island dhe McDonald Islands
Barbados
Belgjikë
Izrael
Botsvanë
Fiji
Kolumbi
Gjeorgji Jugore dhe Ishujt Sandwich Jugore
Belize
Bosnjë dhe Hercegovinë
Jordan
Burkina Faso
Polinezia franceze
Ekuador
Bermuda
Bulgari
Kuveit
Burundi
Guam
Ishujt Falkland (Islas Malvinas)
Ishujt e Virgjër Britanikë
Kroacia
Liban
Kamerun
Kiribati
Guiana franceze
Kanadë
Qipro
Oman
Cape Verde
Ishujt Marshall
Guyana
Karaibe Holandë
Republika Çeke
Palestinë
Republika e Afrikës Qendrore
Nauru
Paraguaj
Ishujt Kajman
Danimarkë
Qatar
Çad
Kaledonia e Re
Peru
Kolektiviteti i Shën Martinit
Estoni
Arabia Saudite
Komora
Zelanda e Re
Suriname
Kosta Rika
Ishujt Faroe
Siria
Côte d'Ivoire
Niue
Uruguay
Kubë
Finlandë
Turqi
Republika Demokratike e Kongos
Norfolk Island
Venezuela
Kuraçao
Francë
Emiratet e Bashkuara Arabe
Djibouti
Ishujt Veriore të Marianës
Dominica
Gjermani
Jemen
Guinea Ekuatoriale
Palau
Republika Domenikane
Gjibraltar
Armeni
Eritrea
Papua Guinea e Re
El Salvador
Greqi
Azerbaixhan
Ethiopia
Ishujt Pitcairn
Grenlandë
Gërnzi
Bangladesh
Gabon
Samoa
Grenada
Hungari
Butan
Gana
Ishujt Solomon
Guadeloupe
Islandë
Territori Britanik i Oqeanit Indian
Guine
Timor-Leste
Guatemala
Irlandë
Brunei
Guinea-Bissau
Tokelau
Haiti
Ishulli i Njeriut
Kamboxhi
Kenya
Tonga
Honduras
Itali
Kinë
Lesoto
Tuvalu
Xhamaika
Jersey
Krishtlindje Island
Liberi
Ishujt Minor Periferik të Shteteve të Bashkuara
Martinique
Letoni
Ishujt Cocos (Keeling)
Libi
Wallis dhe Futuna
Meksikë
Liechtenstein
Gjeorgji
Madagaskar
Vanuatu
Montserrat
Lituani
Hong Kong
Malawi
Nikaragua
Luksemburg
Indi
Mali
Panama
Maqedonia (IRJM)
Indonezi
Mavritani
Porto Riko
Maltë
Japoni
Mauritius
Shën Kitts dhe Nevis
Moldovë
Kazahstan
Mayotte
Shën Lucia
Monaco
Kirgistan
Marok
Shën Pierre dhe Miquelon
Mali i Zi
Laos
Mozambik
Shën Vincent dhe Grenadinet
Holandë
Macau
Namibia
Saint-Barthélemy
Norvegji
Malazi
Niger
Sint Maarten
Poloni
Maldives
Nigeri
Bahamas
Portugali
Mongoli
Republika e Kongos
Trinidad dhe Tobago
Rumani
Myanmar (Burma)
Reunion
Turks dhe Caicos Islands
Rusi
Neoal
Rwanda
Ishujt e Virgjër të SHBA
San Marino
Korea e Veriut
Shën Helena
Serbia
Pakistan
São Tomé dhe Príncipe
Slovakia
Filipinet
Senegal
Sllovenia
Singapore
Seychelles
Spanjë
Korea e jugut
Sierra Leone
Svalbard dhe Jan Mayen
Sri Lanka
Somalia
Suedi
Taiwan
Afrika e Jugut
Switzerland
Taxhikistan
Sudanin Jugor
Ukrainë
Tajlandë
Sudan
Mbretëria e Bashkuar
Turkmenistan
Swaziland
Qyteti i Vatikanit
Uzbekistan
Tanzania
Åland Islands
Vietnam
Gambia
Togo
Tunizi
Uganda
Sahara Perëndimore
Zambia
Zimbabwe