9320 - 12" High Power Cinema Surround For Multi Channel Applications

9320 - 12" High Power Cinema Surround For Multi Channel Applications

12" High Power Cinema Surround For Multi Channel Applications For Multi Channel Applications
The 9320 Cinema Surround Speaker offers very high power handling, high sensitivity, and extended bass response. The two-way 9320's performance features position it as the ideal high power surround for multi-channel surround applications.

Features

 • 35 Hz to 20 kHz Frequency Range
 • High Sensitivity, 98 dB SPL, 1 w, 1 m (3.3 ft)
 • High Power Handling Capability. 400 watts continuous pink noise
 • Multiple M-10 threaded mounting points
 • 120° x 60° Coverage
 • Multi-ply birch enclosure
 • Progressive Transition high frequency waveguide
 • Input terminals located on top of cabinet for easy access


Specifikim
 • Frequency Range (±3 dB): 50 Hz - 19 kHz
  Frequency Response (-10dB): 35 Hz - 20 kHz
  Power Handling (2Hr AES Rating): 400 W
  Sensitivity: 98dB
  Maximum SPL (1m): 124dB
  Nominal Impedance: 8Ω
  Horizontal Coverage Angle (-6dB): 120°
  Vertical Coverage Angle (-6dB): 60°
  Directivity Factor (Q): 6.3 averaged 800 Hz to 10 kHz
  Directivity Index (DI): 8.4 dB averaged 800 Hz to 10 kHz
  Crossover Frequency: 1.9 kHz
  Polarity: EIA (Positive voltage to RED terminal gives forward cone motion)
  Low Freq Transducer Nominal: 300 mm (12")
  High Freq Transducer Nominal: 38 mm (1.5" voice coil)
  Downward Firing Angle: 15° for enclosure face
  Enclosure Material: Birch multi-ply
  Grille Color: Black
  Input Connectors: NL4 Neutric Speakon and barrier strip
  Dimensions (H x W x D): 638.3 mm x 368.3 mm x 416.6 mm 26.9 in x 14.5 in x 16.4 in
  Net Weight (each): 38.5 lbs (17.5 kg)


Specifikime teknike
 • Referencë unike9320-12-High-Power-Cinema-Surround-Multi-Channel
 • Familja e produkteveCinema Sound
 • Grupi i produkteveSmall Format
 • LlojiObjekt (një objekt të vetëm)
 • Data e botimit2020-09-26
 • Numri i botimit1
Të ngjashme
 • Projektuar nëShtetet e Bashkuara
 • Prodhuar nëShtetet e Bashkuara
Klasifikimi
 • Kategoria BIMobjectElektronikë - Audio
 • IFC classificationObjekt
 • Emrin UNSPSCAudio and visual presentation and composing equipment
 • UNSPSC code4511
 • Uniclass 1.4 CodeL76116
 • Uniclass 1.4 PërshkrimLoudspeakers
 • Uniclass 2.0 CodePR-75-06-49
 • Uniclass 2.0 PërshkrimLoudspeakers
 • Uniclass 2015 CodePr_70_75_36_50
 • Uniclass 2015 PërshkrimLoudspeakers
 • NBS Reference Code75-06-49
 • NBS ReferenceLoudspeakers
 • CSI MasterFormat 2014 Code11 52 00
 • CSI MasterFormat 2014 TitleAudio-Visual Equipment
 • OmniClass Number23-37 15 29 11 13

Rajoni i disponueshëm

North America
Anguilla
Antigua dhe Barbuda
Aruba
Barbados
Belize
Bermuda
Ishujt e Virgjër Britanikë
Kanadë
Karaibe Holandë
Ishujt Kajman
Kolektiviteti i Shën Martinit
Kosta Rika
Kubë
Kuraçao
Dominica
Republika Domenikane
El Salvador
Grenlandë
Grenada
Guadeloupe
Guatemala
Haiti
Honduras
Xhamaika
Martinique
Meksikë
Montserrat
Nikaragua
Panama
Porto Riko
Shën Kitts dhe Nevis
Shën Lucia
Shën Pierre dhe Miquelon
Shën Vincent dhe Grenadinet
Saint-Barthélemy
Sint Maarten
Bahamas
Trinidad dhe Tobago
Turks dhe Caicos Islands
Ishujt e Virgjër të SHBA
Shtetet e Bashkuara