ACV-5100 - Acendo Vibe Conferencing Sound Bar with Camera

The Acendo Vibe 5100 is an expertly designed web conferencing sound bar with integrated camera. Featuring Sound by JBL, integrated connectivity that a professional environment requires, and a look that holds up to modern workspace architecture, Acendo Vibe supports the high standards of today's workforce.

With Acendo Vibe's wide angle camera, integrated JBL speakers, far-field microphones, and DSP algorithms users can be sure everyone in the room is seen and heard clearly. Additionally, because the camera and microphones are integrated into the same device the potential for echoing during the call is eliminated.

HDMI, USB and Bluetooth connectivity support BYOD environments as well as integration with Acendo Core for an even more intuitive room collaboration solution. CEC screen control turns the display on and off in response to triggers. Dedicated audio inputs and outputs that can also be used to integrate Acendo Vibe with other room technology, such as hearing-enhanced systems.

COMMON APPLICATIONS
With the trend toward open working environments, small meeting spaces are becoming more and more important. It is critical that these spaces be well suited for quick, extremely intuitive collaboration, so as not to interrupt the daily work flow. Bringing your own Device into meeting spaces that lack technology means a group huddling around a laptop and trying to hear, and speak, using the laptop audio and video (which is really meant for an individual rather than a group).

With a very reasonable entry price, and low total cost of ownership, Acendo Vibe is ideal for any collaboration space, and can even be incorporated into small spaces that didn't have technology planned.


Keywords: Harman

Specifikimchevron djathtas
Specifikime teknikechevron djathtas
Lidhjechevron djathtas
Të ngjashmechevron djathtas
Klasifikimichevron djathtas

Rajoni i disponueshëm

Africa Antarctica Asia Europe Middle East North America Oceania South America
Angolë
Antarktidë
Armeni
Andorra
Emiratet e Bashkuara Arabe
Antigua dhe Barbuda
Samoa amerikane
Argjentinë
Burkina Faso
Bouvet Island
Azerbaixhan
Shqipëri
Afganistan
Anguilla
Australi
Bolivi
Burundi
Gjeorgji Jugore dhe Ishujt Sandwich Jugore
Bangladesh
Austri
Bahrain
Aruba
Ishujt Cook
Brazil
Benin
Heard Island dhe McDonald Islands
Brunei
Åland Islands
Egjipt
Barbados
Fiji
Kili
Botsvanë
Tokë Jugore dhe Antarktike Franceze
Butan
Bosnjë dhe Hercegovinë
Izrael
Saint-Barthélemy
Shtetet Federale të Mikronezisë
Kolumbi
Republika Demokratike e Kongos
Ishujt Cocos (Keeling)
Belgjikë
Irak
Bermuda
Guam
Ekuador
Republika e Afrikës Qendrore
Kinë
Bulgari
Iran
Karaibe Holandë
Kiribati
Ishujt Falkland (Islas Malvinas)
Republika e Kongos
Krishtlindje Island
Bjellorusi
Jordan
Bahamas
Ishujt Marshall
Guiana franceze
Côte d'Ivoire
Gjeorgji
Switzerland
Kuveit
Belize
Ishujt Veriore të Marianës
Guyana
Kamerun
Hong Kong
Qipro
Liban
Kanadë
Kaledonia e Re
Peru
Cape Verde
Indonezi
Republika Çeke
Oman
Kosta Rika
Norfolk Island
Paraguaj
Djibouti
Indi
Gjermani
Palestinë
Kubë
Nauru
Suriname
Algjeri
Territori Britanik i Oqeanit Indian
Danimarkë
Qatar
Kuraçao
Niue
Uruguay
Sahara Perëndimore
Japoni
Estoni
Arabia Saudite
Dominica
Zelanda e Re
Venezuela
Eritrea
Kirgistan
Spanjë
Siria
Republika Domenikane
Polinezia franceze
Ethiopia
Kamboxhi
Finlandë
Turqi
Grenada
Papua Guinea e Re
Gabon
Korea e Veriut
Ishujt Faroe
Jemen
Grenlandë
Ishujt Pitcairn
Gana
Korea e jugut
Francë
Guadeloupe
Palau
Gambia
Kazahstan
Mbretëria e Bashkuar
Guatemala
Ishujt Solomon
Guine
Laos
Gërnzi
Honduras
Tokelau
Guinea Ekuatoriale
Sri Lanka
Gjibraltar
Haiti
Timor-Leste
Guinea-Bissau
Myanmar (Burma)
Greqi
Xhamaika
Tonga
Kenya
Mongoli
Kroacia
Shën Kitts dhe Nevis
Tuvalu
Komora
Macau
Hungari
Ishujt Kajman
Ishujt Minor Periferik të Shteteve të Bashkuara
Liberi
Maldives
Irlandë
Shën Lucia
Vanuatu
Lesoto
Malazi
Ishulli i Njeriut
Kolektiviteti i Shën Martinit
Wallis dhe Futuna
Libi
Neoal
Islandë
Martinique
Samoa
Marok
Filipinet
Itali
Montserrat
Madagaskar
Pakistan
Jersey
Meksikë
Mali
Singapore
Liechtenstein
Nikaragua
Mavritani
Tajlandë
Lituani
Panama
Mauritius
Taxhikistan
Luksemburg
Shën Pierre dhe Miquelon
Malawi
Turkmenistan
Letoni
Porto Riko
Mozambik
Taiwan
Monaco
El Salvador
Namibia
Uzbekistan
Moldovë
Sint Maarten
Niger
Vietnam
Mali i Zi
Turks dhe Caicos Islands
Nigeri
Maqedonia (IRJM)
Trinidad dhe Tobago
Reunion
Maltë
Shtetet e Bashkuara
Rwanda
Holandë
Shën Vincent dhe Grenadinet
Seychelles
Norvegji
Ishujt e Virgjër Britanikë
Sudan
Poloni
Ishujt e Virgjër të SHBA
Shën Helena
Portugali
Sierra Leone
Rumani
Senegal
Serbia
Somalia
Rusi
Sudanin Jugor
Suedi
São Tomé dhe Príncipe
Sllovenia
Swaziland
Svalbard dhe Jan Mayen
Çad
Slovakia
Togo
San Marino
Tunizi
Ukrainë
Tanzania
Qyteti i Vatikanit
Uganda
Mayotte
Afrika e Jugut
Zambia
Zimbabwe