SAROS SB-200-P-B - Saros® Sound Bar 200, PoweredSAROS SB-200-P-B - Saros® Sound Bar 200, PoweredSAROS SB-200-P-B - Saros® Sound Bar 200, PoweredSAROS SB-200-P-B - Saros® Sound Bar 200, Powered
Shfaq imazhet e mëparshme
Shfaq imazhet e mëpasshme

SAROS SB-200-P-B - Saros® Sound Bar 200, Powered

The Saros® SB-200-P is a stereo sound bar designed to provide enhanced audio performance for a flat panel display. Its full-range, front-firing speakers offer an improvement over the small, rear-facing speakers typical of many display devices. The bracket included with the sound bar allows for attachment to a wall surface, or the unit can be placed on a shelf below or above the display.

Built-in amplification allows for direct connection to the line-level audio output of the display device, or to the output of an audio preamp, switcher, mixer, tv tuner, codec, or Crestron DM® receiver.[1] The amplifier powers on automatically when an audio input signal is detected, and powers off if no signal is detected for several minutes.

The SAROS SB-200-P sound bar is ideally suited for use with the Crestron RL® 2 Group Collaboration System and other unified communication and videoconferencing systems. It is equally well-suited for use in any small to medium sized room or public space in a hotel, restaurant, museum, medical center, airport, office building, or residence.

FEATURES

Summary Of Features
High-quality, full-range amplified stereo sound bar
Delivers enhanced sound quality and performance for use with any flat panel display
Mounts to a wall or sits on a shelf
Balanced or unbalanced stereo line-level audio input [1]
Unbalanced stereo audio cable included
Powers on and off automatically
100 to 240 Volt AC powered

Notes:
1. The SAROS SB-200-P has a fixed input level. It must be connected to an audio source equipped with adjustable audio output level.

Specifikim
 • Features & Performance
  Woofers: (2) 3 inch (76 mm) polypropylene cone w/rubber surround
  Passive Radiators: (2) 3 x 4-3/8 inch (76 x 112 mm) polypropylene cone w/rubber surround
  Tweeters: (2) 1 inch (25 mm) polyester dome
  Amplifier Power: 20 Watts per channel, stereo
  Frequency Response: 100 Hz to 20 kHz (±3 dB)
  Output Sensitivity: 83 dB SPL @ 1 meter, both channels driven @ 1 Watt each
  Input Sensitivity: 0.75 Vrms per channel for full rated output
  Go To Sleep Time: 20 minutes (±5 minutes) with no signal present
  Wake Threshold: 5 mV (±2 mV) typical

  Connectors
  BALANCED AUDIO INPUTS:
  (1) 5-pin 3.5 mm detachable terminal block;
  Balanced stereo line-level audio input [1];
  Maximum Input Level: 0.85 Vrms;
  Input Impedance: 10k Ohms
  UNBALANCED AUDIO INPUTS:
  (2) RCA connectors, female;
  Unbalanced stereo line-level audio input [1];
  Maximum Input Level: 0.85 Vrms;
  Input Impedance: 10k Ohms;
  NOTE: Right-angle plugs may be required for wall mount applications. A 59 inch (150 cm) right-angle RCA to straight RCA stereo cable is included.
  100-240V~50/60Hz 50W:
  (1) IEC 60320 C8 main power inlet;
  Mates with removable power cord, included

  Controls & Indicators
  100-240V~50/60Hz 50W: (1) Rocker switch, turns main power on or off
  PWR: (1) Blue LED, indicates the main power switch is turned on

  Power Requirements
  Main Power: 50 Watts (500 mA maximum) @ 100-240 Volts AC, 50/60 Hz

  Environmental
  Temperature: 41° to 104° F (5° to 40° C)
  Humidity: 10% to 90% RH (non-condensing)

  Construction
  Enclosure: Plastic housing with perforate metal grille, black
  Mounting: Freestanding or wall mount (bracket included)

  Dimensions
  Height: 4.18 in (106 mm)
  Width: 40.60 in (1031 mm)
  Depth: 2.78 in (71 mm);
  2.96 in (76 mm) with wall mount bracket
  Weight: 7.8 lb (3.6 kg)

  Notes:
  1. The SAROS SB-200-P has a fixed input level. It must be connected to an audio source equipped with adjustable audio output level.

Specifikime teknike
 • Referencë unikecrestron-SAROS-SB-200-P-B
 • Familja e produkteveAudio
 • Grupi i produkteveSpeakers - Commercial
 • LlojiObjekt (një objekt të vetëm)
 • Data e botimit2017-12-10
 • Numri i botimit1
 • Gjatësia (inçet)4.18
 • Gjerësia (inçet)40.6
 • Thellësisë (inçet)2.78
Të ngjashme
 • Materiali kryesorPlastik
 • Materiali dytësorMetal
 • Projektuar nëKinë
 • Prodhuar nëKinë
 • Pesha Net (Lbs)7.8
Klasifikimi
 • Kategoria BIMobjectElektronikë - Audio
 • IFC classificationObjekt
 • Emrin UNSPSCAudio and visual presentation and composing equipment
 • UNSPSC code4511
 • Uniclass 1.4 CodeL76116
 • Uniclass 1.4 PërshkrimLoudspeakers
 • Uniclass 2.0 CodePR-75-06-49
 • Uniclass 2.0 PërshkrimLoudspeakers
 • Uniclass 2015 CodePr_70_75_36_50
 • Uniclass 2015 PërshkrimLoudspeakers
 • NBS Reference Code75-06-49
 • NBS ReferenceLoudspeakers
 • CSI MasterFormat 2014 Code11 52 00
 • CSI MasterFormat 2014 TitleAudio-Visual Equipment
 • OmniClass Number23-37 15 29 11 13

Rajoni i disponueshëm

North America Europe Asia Africa Oceania South America
Shtetet e Bashkuara
Shqipëri
Afganistan
Egjipt
Samoa amerikane
Argjentinë
Anguilla
Andorra
Bahrain
Algjeri
Australi
Bolivi
Antigua dhe Barbuda
Austri
Iran
Angolë
Ishujt Cook
Brazil
Aruba
Bjellorusi
Irak
Benin
Shtetet Federale të Mikronezisë
Kili
Barbados
Belgjikë
Izrael
Botsvanë
Fiji
Kolumbi
Belize
Bosnjë dhe Hercegovinë
Jordan
Burkina Faso
Polinezia franceze
Ekuador
Bermuda
Bulgari
Kuveit
Burundi
Guam
Ishujt Falkland (Islas Malvinas)
Ishujt e Virgjër Britanikë
Kroacia
Liban
Kamerun
Kiribati
Guiana franceze
Kanadë
Qipro
Oman
Cape Verde
Ishujt Marshall
Guyana
Karaibe Holandë
Republika Çeke
Palestinë
Republika e Afrikës Qendrore
Nauru
Paraguaj
Ishujt Kajman
Danimarkë
Qatar
Çad
Kaledonia e Re
Peru
Kolektiviteti i Shën Martinit
Estoni
Arabia Saudite
Komora
Zelanda e Re
Suriname
Kosta Rika
Ishujt Faroe
Siria
Côte d'Ivoire
Niue
Uruguay
Kubë
Finlandë
Turqi
Republika Demokratike e Kongos
Norfolk Island
Venezuela
Kuraçao
Francë
Emiratet e Bashkuara Arabe
Djibouti
Ishujt Veriore të Marianës
Dominica
Gjermani
Jemen
Guinea Ekuatoriale
Palau
Republika Domenikane
Gjibraltar
Armeni
Eritrea
Papua Guinea e Re
El Salvador
Greqi
Azerbaixhan
Ethiopia
Ishujt Pitcairn
Grenlandë
Gërnzi
Bangladesh
Gabon
Samoa
Grenada
Hungari
Butan
Gana
Ishujt Solomon
Guadeloupe
Islandë
Territori Britanik i Oqeanit Indian
Guine
Timor-Leste
Guatemala
Irlandë
Brunei
Guinea-Bissau
Tokelau
Haiti
Ishulli i Njeriut
Kamboxhi
Kenya
Tonga
Honduras
Itali
Kinë
Lesoto
Tuvalu
Xhamaika
Jersey
Krishtlindje Island
Liberi
Ishujt Minor Periferik të Shteteve të Bashkuara
Martinique
Letoni
Ishujt Cocos (Keeling)
Libi
Wallis dhe Futuna
Meksikë
Liechtenstein
Gjeorgji
Madagaskar
Vanuatu
Montserrat
Lituani
Hong Kong
Malawi
Nikaragua
Luksemburg
Indi
Mali
Panama
Maqedonia (IRJM)
Indonezi
Mavritani
Porto Riko
Maltë
Japoni
Mauritius
Shën Kitts dhe Nevis
Moldovë
Kazahstan
Mayotte
Shën Lucia
Monaco
Kirgistan
Marok
Shën Pierre dhe Miquelon
Mali i Zi
Laos
Mozambik
Shën Vincent dhe Grenadinet
Holandë
Macau
Namibia
Saint-Barthélemy
Norvegji
Malazi
Niger
Sint Maarten
Poloni
Maldives
Nigeri
Bahamas
Portugali
Mongoli
Republika e Kongos
Trinidad dhe Tobago
Rumani
Myanmar (Burma)
Reunion
Turks dhe Caicos Islands
Rusi
Neoal
Rwanda
Ishujt e Virgjër të SHBA
San Marino
Korea e Veriut
Shën Helena
Serbia
Pakistan
São Tomé dhe Príncipe
Slovakia
Filipinet
Senegal
Sllovenia
Singapore
Seychelles
Spanjë
Korea e jugut
Sierra Leone
Svalbard dhe Jan Mayen
Sri Lanka
Somalia
Suedi
Taiwan
Afrika e Jugut
Switzerland
Taxhikistan
Sudanin Jugor
Ukrainë
Tajlandë
Sudan
Mbretëria e Bashkuar
Turkmenistan
Swaziland
Qyteti i Vatikanit
Uzbekistan
Tanzania
Åland Islands
Vietnam
Gambia
Togo
Tunizi
Uganda
Sahara Perëndimore
Zambia
Zimbabwe