Acheron Designer LoudspeakerAcheron Designer LoudspeakerAcheron Designer LoudspeakerAcheron Designer LoudspeakerAcheron Designer LoudspeakerAcheron Designer LoudspeakerAcheron Designer LoudspeakerAcheron Designer LoudspeakerAcheron Designer Loudspeaker
Shfaq imazhet e mëparshme
Shfaq imazhet e mëpasshme

Acheron Designer Loudspeaker

An excellent choice for sound designers, screening rooms, small commercial and private theatres, Acheron Designer offers the same operating frequency range as other Acheron models, and the same patent-pending horn technology and high-frequency compression driver. The Acheron Designer also features recessed convection cooling which allows for flat wall placement.

Features & Benefits

 • High peak power output with ultralow distortion
 • Exceptional fidelity and extended highfrequency performance
 • Constant-Q horn yields uniform response throughout coverage area
 • Features & Benefits
 • Extraordinarily flat amplitude and phase response for tonal accuracy
 • Seamless integration with HMS-10 surround loudspeakers and X-800C subwoofer

Applications

 • Sound design suites
 • Small theatres
 • Custom, private theatres
 • Re-recording stages
 • Mixing for postproduction facilities
Specifikim
 • The loudspeaker shall be a self-powered, full-range system; the transducers shall consist of a 12-inch diameter cone driver and a 4-inch diaphragm compression driver on an 80-degree

  horizontal by 50-degree vertical horn. The loudspeaker system shall incorporate internal processing electronics and a two channel amplifier, one channel for each driver. Processing
  functions shall include frequency and phase correction, signal division, and protection for the low- and high-frequency sections. The crossover point shall be 680 Hz.

  Each amplifier channel shall be Class-D. Burst capability for the low-frequency channel shall be 550 watts total with a nominal 2-ohm resistive load and 250 watts for the high frequency channel with a nominal 8-ohm resistive load. Total burst power shall be 700 watts (1400 watts peak). Distortion (THD, IM, TIM) shall not exceed 0.02 percent. Performance specifications for a typical production unit shall be as follows, measured at 1/3-octave resolution: operating frequency range shall be 37 Hz to 18 kHz; phase response shall be ±30 degrees from 230 Hz to 17 kHz; maximum peak SPL shall be 130 dB at 1 meter, free field.

  The audio input shall be electronically balanced with a 10 kOhm impedance and accept a nominal 10 dBV (3.2 V rms, 4.5 V peak) signal. Connector shall be XLR (A-3) type female with parallel looping male. RF filtering shall be provided, and CMRR shall be greater than 80 dB from 50 Hz to 500 Hz.

  The internal power supply shall perform automatic voltage selection, EMI filtering, soft current turn-on, and surge suppression. Power requirements shall be nominal 100, 110, or 230 V AC line current at 50 or 60 Hz. UL and CE operating voltage range shall be 100 to 240 V AC. Current draw during burst (<1 sec) shall be 3.1 A at 115 V AC, 1.4 A at 230 V AC and 3.6 A at 100 V AC. Ultimate short-term peak current draw shall be 12.0 A at 115 V AC, 54 A at 230 V AC, and 12.4 A at 100 V AC. The AC power connector shall be a PowerCon locking connector
  with loop output.

  The loudspeaker system shall provide facilities for installing Meyer Sound’s optional RMS remote monitoring system.

  All loudspeaker components shall be mounted in an acoustically vented enclosure constructed of premium birch plywood with a low-gloss, black-textured finish. An optional grille frame with protective, black cloth shall be available. Dimensions shall be 19.00 inches wide by 25.38 inches high by 14.58 inches deep (483 mm x 645 mm x 370 mm) without the optional grille frame. Weight shall be 76 lbs (34.5 kg) with the optional grille frame. The cabinet bottom shall include protective, plastic skids, as well as two M6 attachment points for the optional MYA-DES cradle-style yoke.

  The loudspeaker shall be the Meyer Sound Acheron Designer.

  Keyword: Loudspeaker, Loudspeakers

Specifikime teknike
 • Referencë unikemeyersound-acheron-designer
 • Familja e produkteveLoudspeakers
 • Grupi i produkteveCine-Studio
 • LlojiObjekt (një objekt të vetëm)
 • Data e botimit2019-04-25
 • Numri i botimit1
Të ngjashme
 • Materiali kryesorThupër
 • Materiali dytësorPlywood
 • Projektuar nëShtetet e Bashkuara
 • Prodhuar nëShtetet e Bashkuara
Klasifikimi
 • Kategoria BIMobjectElektronikë - Audio
 • Uniclass 1.4 CodeL76116
 • Uniclass 1.4 PërshkrimLoudspeakers
 • Uniclass 2.0 CodePR-75-06-49
 • Uniclass 2.0 PërshkrimLoudspeakers
 • Uniclass 2015 CodePr_70_75_36_50
 • Uniclass 2015 PërshkrimLoudspeakers
 • NBS Reference Code75-06-49
 • NBS ReferenceLoudspeakers
 • CSI MasterFormat 2014 Code27 24 23
 • CSI MasterFormat 2014 TitleAudio-Video Devices
 • OmniClass Number23-37 15 29 11 13

Rajoni i disponueshëm

Europe North America Asia Africa Oceania Antarctica South America
Shqipëri
Anguilla
Afganistan
Egjipt
Samoa amerikane
Antarktidë
Argjentinë
Andorra
Antigua dhe Barbuda
Bahrain
Algjeri
Australi
Bouvet Island
Bolivi
Austri
Aruba
Iran
Angolë
Ishujt Cook
Tokë Jugore dhe Antarktike Franceze
Brazil
Bjellorusi
Barbados
Irak
Benin
Shtetet Federale të Mikronezisë
Heard Island dhe McDonald Islands
Kili
Belgjikë
Belize
Izrael
Botsvanë
Fiji
Gjeorgji Jugore dhe Ishujt Sandwich Jugore
Kolumbi
Bosnjë dhe Hercegovinë
Bermuda
Jordan
Burkina Faso
Polinezia franceze
Ekuador
Bulgari
Ishujt e Virgjër Britanikë
Kuveit
Burundi
Guam
Ishujt Falkland (Islas Malvinas)
Kroacia
Kanadë
Liban
Kamerun
Kiribati
Guiana franceze
Qipro
Karaibe Holandë
Oman
Cape Verde
Ishujt Marshall
Guyana
Republika Çeke
Ishujt Kajman
Palestinë
Republika e Afrikës Qendrore
Nauru
Paraguaj
Danimarkë
Kolektiviteti i Shën Martinit
Qatar
Çad
Kaledonia e Re
Peru
Estoni
Kosta Rika
Arabia Saudite
Komora
Zelanda e Re
Suriname
Ishujt Faroe
Kubë
Siria
Côte d'Ivoire
Niue
Uruguay
Finlandë
Kuraçao
Turqi
Republika Demokratike e Kongos
Norfolk Island
Venezuela
Francë
Dominica
Emiratet e Bashkuara Arabe
Djibouti
Ishujt Veriore të Marianës
Gjermani
Republika Domenikane
Jemen
Guinea Ekuatoriale
Palau
Gjibraltar
El Salvador
Armeni
Eritrea
Papua Guinea e Re
Greqi
Grenlandë
Azerbaixhan
Ethiopia
Ishujt Pitcairn
Gërnzi
Grenada
Bangladesh
Gabon
Samoa
Hungari
Guadeloupe
Butan
Gana
Ishujt Solomon
Islandë
Guatemala
Territori Britanik i Oqeanit Indian
Guine
Timor-Leste
Irlandë
Haiti
Brunei
Guinea-Bissau
Tokelau
Ishulli i Njeriut
Honduras
Kamboxhi
Kenya
Tonga
Itali
Xhamaika
Kinë
Lesoto
Tuvalu
Jersey
Martinique
Krishtlindje Island
Liberi
Ishujt Minor Periferik të Shteteve të Bashkuara
Letoni
Meksikë
Ishujt Cocos (Keeling)
Libi
Wallis dhe Futuna
Liechtenstein
Montserrat
Gjeorgji
Madagaskar
Vanuatu
Lituani
Nikaragua
Hong Kong
Malawi
Luksemburg
Panama
Indi
Mali
Maqedonia (IRJM)
Porto Riko
Indonezi
Mavritani
Maltë
Shën Kitts dhe Nevis
Japoni
Mauritius
Moldovë
Shën Lucia
Kazahstan
Mayotte
Monaco
Shën Pierre dhe Miquelon
Kirgistan
Marok
Mali i Zi
Shën Vincent dhe Grenadinet
Laos
Mozambik
Holandë
Saint-Barthélemy
Macau
Namibia
Norvegji
Sint Maarten
Malazi
Niger
Poloni
Bahamas
Maldives
Nigeri
Portugali
Trinidad dhe Tobago
Mongoli
Republika e Kongos
Rumani
Turks dhe Caicos Islands
Myanmar (Burma)
Reunion
Rusi
Ishujt e Virgjër të SHBA
Neoal
Rwanda
San Marino
Shtetet e Bashkuara
Korea e Veriut
Shën Helena
Serbia
Pakistan
São Tomé dhe Príncipe
Slovakia
Filipinet
Senegal
Sllovenia
Singapore
Seychelles
Spanjë
Korea e jugut
Sierra Leone
Svalbard dhe Jan Mayen
Sri Lanka
Somalia
Suedi
Taiwan
Afrika e Jugut
Switzerland
Taxhikistan
Sudanin Jugor
Ukrainë
Tajlandë
Sudan
Mbretëria e Bashkuar
Turkmenistan
Swaziland
Qyteti i Vatikanit
Uzbekistan
Tanzania
Åland Islands
Vietnam
Gambia
Togo
Tunizi
Uganda
Sahara Perëndimore
Zambia
Zimbabwe