WICSLIDE 75FD - Slider

Large spaces! Wide openings! More modularity! A bigger view of the city. With the new folding / sliding door system WICSLIDE 75FD, living and working spaces become open to their environment. Its characteristic style element is creating a link between the inside and the outside.

WICSLIDE 75FD is notable for its large dimensions. With the WICSLIDE 75FD folding / sliding door system, it is possible to construct elements with a total width of more than 12000 mm and a of more than 3000 mm, using up to 10 leaves and only few different components. The barrier-free doors can be opened both towards the inside and the outside.

Finishes on the WICSLIDE 75FD folding doors are carefully designed for visual harmony in both open and closed positions. When open, all elements are black, the screw heads and the lower rollers are concealed by black caps. When closed, the profiles are flush and their presence is dignified and balanced. The black hinges and the diameter of the hinges are integrated into the vertical line of the seal.

Finishes have been designed to the last detail: All hinges and gasket seals are black; the handles are coated in the same colour as the profiles.
An ergonomic pull handle, no wider than the joints, ensures the best possible discreet integration into the leaves. The handle is mounted on hinges to make opening and closing easier.
An extra-flat handle design for a contemporary look. The semi-cylinder lock covers can be painted any colour. Fixings are invisible when closed.
Specifikimchevron djathtas
Specifikime teknikechevron djathtas
Lidhjechevron djathtas
Të ngjashmechevron djathtas
Klasifikimichevron djathtas

Rajoni i disponueshëm

Africa Asia Europe Middle East North America Oceania South America
Angolë
Armeni
Andorra
Emiratet e Bashkuara Arabe
Antigua dhe Barbuda
Samoa amerikane
Argjentinë
Burkina Faso
Azerbaixhan
Shqipëri
Afganistan
Anguilla
Australi
Bolivi
Burundi
Bangladesh
Austri
Bahrain
Aruba
Ishujt Cook
Brazil
Benin
Brunei
Åland Islands
Egjipt
Barbados
Fiji
Kili
Botsvanë
Butan
Bosnjë dhe Hercegovinë
Izrael
Saint-Barthélemy
Shtetet Federale të Mikronezisë
Kolumbi
Republika Demokratike e Kongos
Ishujt Cocos (Keeling)
Belgjikë
Irak
Bermuda
Guam
Ekuador
Republika e Afrikës Qendrore
Kinë
Bulgari
Iran
Karaibe Holandë
Kiribati
Ishujt Falkland (Islas Malvinas)
Republika e Kongos
Krishtlindje Island
Bjellorusi
Jordan
Bahamas
Ishujt Marshall
Guiana franceze
Côte d'Ivoire
Gjeorgji
Switzerland
Kuveit
Belize
Ishujt Veriore të Marianës
Guyana
Kamerun
Hong Kong
Qipro
Liban
Kanadë
Kaledonia e Re
Peru
Cape Verde
Indonezi
Republika Çeke
Oman
Kosta Rika
Norfolk Island
Paraguaj
Djibouti
Indi
Gjermani
Palestinë
Kubë
Nauru
Suriname
Algjeri
Territori Britanik i Oqeanit Indian
Danimarkë
Qatar
Kuraçao
Niue
Uruguay
Sahara Perëndimore
Japoni
Estoni
Arabia Saudite
Dominica
Zelanda e Re
Venezuela
Eritrea
Kirgistan
Spanjë
Siria
Republika Domenikane
Polinezia franceze
Ethiopia
Kamboxhi
Finlandë
Turqi
Grenada
Papua Guinea e Re
Gabon
Korea e Veriut
Ishujt Faroe
Jemen
Grenlandë
Ishujt Pitcairn
Gana
Korea e jugut
Francë
Guadeloupe
Palau
Gambia
Kazahstan
Mbretëria e Bashkuar
Guatemala
Ishujt Solomon
Guine
Laos
Gërnzi
Honduras
Tokelau
Guinea Ekuatoriale
Sri Lanka
Gjibraltar
Haiti
Timor-Leste
Guinea-Bissau
Myanmar (Burma)
Greqi
Xhamaika
Tonga
Kenya
Mongoli
Kroacia
Shën Kitts dhe Nevis
Tuvalu
Komora
Macau
Hungari
Ishujt Kajman
Ishujt Minor Periferik të Shteteve të Bashkuara
Liberi
Maldives
Irlandë
Shën Lucia
Vanuatu
Lesoto
Malazi
Ishulli i Njeriut
Kolektiviteti i Shën Martinit
Wallis dhe Futuna
Libi
Neoal
Islandë
Martinique
Samoa
Marok
Filipinet
Itali
Montserrat
Madagaskar
Pakistan
Jersey
Meksikë
Mali
Singapore
Liechtenstein
Nikaragua
Mavritani
Tajlandë
Lituani
Panama
Mauritius
Taxhikistan
Luksemburg
Shën Pierre dhe Miquelon
Malawi
Turkmenistan
Letoni
Porto Riko
Mozambik
Taiwan
Monaco
El Salvador
Namibia
Uzbekistan
Moldovë
Sint Maarten
Niger
Vietnam
Mali i Zi
Turks dhe Caicos Islands
Nigeri
Maqedonia (IRJM)
Trinidad dhe Tobago
Reunion
Maltë
Shtetet e Bashkuara
Rwanda
Holandë
Shën Vincent dhe Grenadinet
Seychelles
Norvegji
Ishujt e Virgjër Britanikë
Sudan
Poloni
Ishujt e Virgjër të SHBA
Shën Helena
Portugali
Sierra Leone
Rumani
Senegal
Serbia
Somalia
Rusi
Sudanin Jugor
Suedi
São Tomé dhe Príncipe
Sllovenia
Swaziland
Svalbard dhe Jan Mayen
Çad
Slovakia
Togo
San Marino
Tunizi
Ukrainë
Tanzania
Qyteti i Vatikanit
Uganda
Mayotte
Afrika e Jugut
Zambia
Zimbabwe