UC-M50-U - Crestron Flex Tabletop Medium Room Video Conference SystemUC-M50-U - Crestron Flex Tabletop Medium Room Video Conference SystemUC-M50-U - Crestron Flex Tabletop Medium Room Video Conference System
Shfaq imazhet e mëparshme
Shfaq imazhet e mëpasshme

UC-M50-U - Crestron Flex Tabletop Medium Room Video Conference System

The Crestron Flex UC‑M50‑U provides a complete conferencing and collaboration solution for open‑platform UC applications. It supports a single video display, and features the Crestron Flex tabletop conferencing device (CCS‑UC‑1‑AV), a collaboration camera (CCS-CAM-USB-F-400), cables, and power supply.

Intuitive User Interface with Impressive Audio
The Crestron Flex Tabletop Conference device (CCS-UC-1-AV) provides a superior conferencing and collaboration experience with its large 7 in. HD display, integrated 360° quad microphone array, and an AEC-enabled USB speakerphone that supports full-duplex wideband audio performance.

High-Definition Video Conferencing
The included collaboration camera (CCS‑CAM‑USB‑F‑400) features an ultra wide‑angle 150° diagonal field of view to capture an entire conference room in Full HD 1080p video resolution. High precision aspherical optics, 12 MP CMOS sensor, and advanced video processing ensure a clear video image free from light or noise artifacts. Genius Framing digital autozoom detects the people in the room and frames them for an optimal view.

Voice Calling & Audio Conferencing
The CCS‑UC‑1‑AV is a full-featured VoIP conferencing speakerphone that’s fully compatible with major SIP-compliant phone systems. Its advanced design provides highly intelligible, full-duplex communication for every participant around a conference table. Dialing and answering calls is easy and intuitive using the large HD color touch screen. Corporate directory access (LDAP) enables one-touch dialing from the customer’s centrally managed directory.

The CCS-UC-1-AV can pair with a mobile phone using Bluetooth® connectivity to make or join phone calls, or to use as a speaker and/or microphone for an application running on a smartphone. When used for calls, controls for the Bluetooth enabled phone appear on the touch screen, enabling instant connectivity with the press of a button.

The CCS-UC-1-AV functions like any USB Audio class device, allowing you to connect a laptop computer via USB to improve audio performance for any softphone, multimedia, or audio conferencing application running on the laptop.

BYOD Multimedia Presentation
Connect a display device to the CCS-UC-1-AV's HDMI® output port to enable high‑definition video presentation from all types of BYOD sources.

Connect an AV source to the HDMI input port to present full‑motion HD video content on the room display. Sources with DisplayPort™ or USB Type‑C® outputs can also be connected using an optional Crestron video cable system (CBL‑MULTI‑6 or CBL‑MULTI‑12, sold separately).

Use the built‑in AirMedia® technology for wireless presentation of content from a laptop, smartphone, or tablet device via the room’s Wi‑Fi® wireless network.

Visit crestron.com/airmedia for more information.1

Video conferencing & Web Collaboration
Videoconferencing is enabled by connecting a laptop running a web conferencing or UC application such as Microsoft Teams®, Skype® for Business, Cisco WebEx®, GotoMeeting®, Slack®, BlueJeans, or Zoom Rooms™. All participants are provided with enhanced bidirectional audio along with a high‑definition view of the whole room.

Connect the laptop’s HDMI output to allow the whole room to view far-end content and camera images on the main room display. Laptops with DisplayPort or USB Type‑C outputs can also be connected using an optional Crestron video cable system (CBL‑MULTI‑6 or CBL‑MULTI‑12, sold separately).

Enterprise-Grade Security
Crestron Flex is an enterprise-grade solution that is ideally equipped for mass deployment throughout any sized corporate, university, medical, military, or government facility. Its advanced security features ensure privacy, reliability, and compliance with your organization’s IT policies.

Easy Provisioning and Device Management
The XiO Cloud service2 is an IoT cloud-based provisioning service that enables installers and IT managers to easily deploy and manage thousands of devices. The XiO Cloud service allows for system alerts, network management and provisioning.

Premium‑Level Support
Crestron Flex Care is an optional subscription service that automatically renews annually, providing 24/7 live remote technical support, an extended five year warranty on Crestron® hardware, expedited advance replacements, and a discounted rate for on-site support.

Specifikim
 • Key Features

  • Tabletop audio and video conferencing solution
  • Simple, intuitive touch screen UX provides a consistent user experience in every room
  • Present, call, conference, and collaborate using your own UC conference software (BYOD)
  • Complete kit contains the Crestron Flex tabletop conferencing device, a collaboration camera, cables, and power supply
  • Easy to specify and install — no custom design, programming, or software installation required
  • Premium‑level support with Crestron Flex Care (optional)
  • Network management and provisioning and system alerts through the XiO Cloud® service
  • Enterprise‑grade security ‑ connects and communicates securely over any enterprise or SMB network
Specifikime teknike
 • Referencë unikecrestron-UC-M50-U-Conference-System-Kits
 • Familja e produkteveWorkspace Solutions
 • Grupi i produkteveUnified Communications
 • LlojiObjekt (një objekt të vetëm)
 • Data e botimit2021-10-29
 • Numri i botimit1
Të ngjashme
 • Materiali kryesorÇelik
 • Projektuar nëShtetet e Bashkuara
 • Prodhuar nëShtetet e Bashkuara
Klasifikimi
 • Kategoria BIMobjectElektronikë - Audio

Rajoni i disponueshëm

North America Europe Asia Africa Oceania South America
Shtetet e Bashkuara
Shqipëri
Afganistan
Egjipt
Samoa amerikane
Argjentinë
Anguilla
Andorra
Bahrain
Algjeri
Australi
Bolivi
Antigua dhe Barbuda
Austri
Iran
Angolë
Ishujt Cook
Brazil
Aruba
Bjellorusi
Irak
Benin
Shtetet Federale të Mikronezisë
Kili
Barbados
Belgjikë
Izrael
Botsvanë
Fiji
Kolumbi
Belize
Bosnjë dhe Hercegovinë
Jordan
Burkina Faso
Polinezia franceze
Ekuador
Bermuda
Bulgari
Kuveit
Burundi
Guam
Ishujt Falkland (Islas Malvinas)
Ishujt e Virgjër Britanikë
Kroacia
Liban
Kamerun
Kiribati
Guiana franceze
Kanadë
Qipro
Oman
Cape Verde
Ishujt Marshall
Guyana
Karaibe Holandë
Republika Çeke
Palestinë
Republika e Afrikës Qendrore
Nauru
Paraguaj
Ishujt Kajman
Danimarkë
Qatar
Çad
Kaledonia e Re
Peru
Kolektiviteti i Shën Martinit
Estoni
Arabia Saudite
Komora
Zelanda e Re
Suriname
Kosta Rika
Ishujt Faroe
Siria
Côte d'Ivoire
Niue
Uruguay
Kubë
Finlandë
Turqi
Republika Demokratike e Kongos
Norfolk Island
Venezuela
Kuraçao
Francë
Emiratet e Bashkuara Arabe
Djibouti
Ishujt Veriore të Marianës
Dominica
Gjermani
Jemen
Guinea Ekuatoriale
Palau
Republika Domenikane
Gjibraltar
Armeni
Eritrea
Papua Guinea e Re
El Salvador
Greqi
Azerbaixhan
Ethiopia
Ishujt Pitcairn
Grenlandë
Gërnzi
Bangladesh
Gabon
Samoa
Grenada
Hungari
Butan
Gana
Ishujt Solomon
Guadeloupe
Islandë
Territori Britanik i Oqeanit Indian
Guine
Timor-Leste
Guatemala
Irlandë
Brunei
Guinea-Bissau
Tokelau
Haiti
Ishulli i Njeriut
Kamboxhi
Kenya
Tonga
Honduras
Itali
Kinë
Lesoto
Tuvalu
Xhamaika
Jersey
Krishtlindje Island
Liberi
Ishujt Minor Periferik të Shteteve të Bashkuara
Martinique
Letoni
Ishujt Cocos (Keeling)
Libi
Wallis dhe Futuna
Meksikë
Liechtenstein
Gjeorgji
Madagaskar
Vanuatu
Montserrat
Lituani
Hong Kong
Malawi
Nikaragua
Luksemburg
Indi
Mali
Panama
Maqedonia (IRJM)
Indonezi
Mavritani
Porto Riko
Maltë
Japoni
Mauritius
Shën Kitts dhe Nevis
Moldovë
Kazahstan
Mayotte
Shën Lucia
Monaco
Kirgistan
Marok
Shën Pierre dhe Miquelon
Mali i Zi
Laos
Mozambik
Shën Vincent dhe Grenadinet
Holandë
Macau
Namibia
Saint-Barthélemy
Norvegji
Malazi
Niger
Sint Maarten
Poloni
Maldives
Nigeri
Bahamas
Portugali
Mongoli
Republika e Kongos
Trinidad dhe Tobago
Rumani
Myanmar (Burma)
Reunion
Turks dhe Caicos Islands
Rusi
Neoal
Rwanda
Ishujt e Virgjër të SHBA
San Marino
Korea e Veriut
Shën Helena
Serbia
Pakistan
São Tomé dhe Príncipe
Slovakia
Filipinet
Senegal
Sllovenia
Singapore
Seychelles
Spanjë
Korea e jugut
Sierra Leone
Svalbard dhe Jan Mayen
Sri Lanka
Somalia
Suedi
Taiwan
Afrika e Jugut
Switzerland
Taxhikistan
Sudanin Jugor
Ukrainë
Tajlandë
Sudan
Mbretëria e Bashkuar
Turkmenistan
Swaziland
Qyteti i Vatikanit
Uzbekistan
Tanzania
Åland Islands
Vietnam
Gambia
Togo
Tunizi
Uganda
Sahara Perëndimore
Zambia
Zimbabwe