UC-SB1-CAM-FLEX - UC Video Conference Smart Soundbar & Camera

UC-SB1-CAM-FLEX - UC Video Conference Smart Soundbar & Camera

A sleek and stylish soundbar comprising a high‑performance conferencing speakerphone and camera in one front‑of‑room device. Installs cleanly beneath the room display, and interfaces with a computer via USB.

This product is available only as part of a complete Crestron Flex UC video conference system kit.

The Crestron® UC Video Conference Smart Soundbar & Camera (UC-SB1-CAM-FLEX) is a front‑of‑room device that eliminates the need to install additional microphones, speakers, or cameras in a conference space. Mounted on the wall or placed on a credenza beneath the room display(s), the smart soundbar looks great and sounds even better in a small to medium‑sized meeting space.

USB Speakerphone & Camera
The UC-SB1-CAM-FLEX comprises a high‑performance AEC‑enabled speakerphone and camera. It is available as part of a complete Crestron Flex UC video conference system kit. A single USB 3.0 connection provides a plug‑and‑play interface to the Crestron Flex UC Video Conference System.

Superb Sound Quality
The soundbar facilitates conversations with exceptional audio fidelity and pickup. Its integrated 180° far‑field microphone array faithfully captures voices throughout the room using adaptive beamforming technology. Its high‑powered, two‑way stereo speakers produce full, rich and real sounding audio. High‑performance AEC technology achieves transparent full‑duplex performance free of distracting echo or noise. Additional digital signal processing assures optimal sound quality for an immersive experience.

Intelligent HD Camera
The integrated Huddly IQ™ camera features an ultra wide‑angle 150° diagonal field of view to capture an entire conference room in Full HD 1080p video resolution. High precision aspherical optics, 12 MP CMOS sensor, and advanced video processing ensure an immersive, crystal clear video image free from light or noise artifacts or optical aberrations.

Genius Framing digital autozoom intelligently detects the people in the room and frames them perfectly for an optimal view. With Genius Framing, there’s no need to control the camera manually or rely on stored presets. When conferencing, the camera image adjusts automatically to frame everyone in the shot.1 People counting analytics detects and reports the number of people in frame.

Analog Audio Input & Output
Additional audio connectivity is provided through unbalanced stereo analog input and output jacks on the rear panel. The input accommodates any line‑level audio source, which feeds to the internal amplifier and speakers with no volume control or other signal processing. The output is provided to feed an assistive listening system, and carries the same audio signal as the soundbar speakers.

Easy Installation
The integral hinged mounting bracket attaches easily to a wall surface using four screws. A total of eight mounting keyholes, arranged in 2 in. (51 mm) increments, accommodates wall stud spacing from 12 to 24 in. (305 to 610 mm). The mounting bracket allows the soundbar to be tipped forward for full access to the rear panel connections. Once installed and connected, the soundbar is held upright magnetically for normal operation. Alternately, the soundbar can be placed on a shelf or credenza. Optimal results are achieved by positioning the unit at ear/face height when seated. A single 100‑240 VAC outlet is required to power the unit.Specifikim
 • Key Features 

  • A complete conferencing speakerphone and camera solution in one front‑of‑room device
  • Sleek and stylish design installs cleanly beneath the room display(s) — mounts on the wall or sits on a credenza
  • 180° far‑field adaptive beamforming microphone array senses who is speaking and optimizes directionality for clear pickup
  • High‑powered 2‑way stereo speakers produce full, rich, and natural sound quality
  • Advanced AEC & DSP technology affords exceptional full‑duplex audio performance with highly‑intelligible, echo‑free 2‑way voice quality
  • Built‑in Huddly IQ™ camera — a premium conferencing camera fully integrated into the soundbar
  • Ultra wide‑angle 150° diagonal field of view that captures the entire room
  • Full HD 1080p video resolution, precision optics, and advanced video processing delivers a crystal clear video image
  • 4x digital zoom, pan, and tilt allows manual shot control
  • Genius Framing lossless digital autozoom automatically detects people and frames them perfectly in the shot1
  • People counting provides room usage analytics via the XiO Cloud® service when used with a Crestron Flex UC Video Conference System
  • Analog audio input and output connections for local source and assistive listening devices
  • Multicolor status bar indicates audio volume, mute, and operational status
  • USB 3.0 port provides audio and video connectivity through a single USB interface
Specifikime teknike
 • Referencë unikecrestron-UC-SB1-CAM-FLEX-UC-Smart-Soundbar-Camera
 • Familja e produkteveWorkspace Solutions
 • Grupi i produkteveUnified Communications
 • LlojiObjekt (një objekt të vetëm)
 • Data e botimit2021-10-29
 • Numri i botimit1
Të ngjashme
 • Materiali kryesorÇelik
 • Projektuar nëShtetet e Bashkuara
 • Prodhuar nëShtetet e Bashkuara
Klasifikimi
 • Kategoria BIMobjectElektronikë - Audio

Rajoni i disponueshëm

North America Europe Asia Africa Oceania South America Antarctica
Shtetet e Bashkuara
Shqipëri
Afganistan
Egjipt
Samoa amerikane
Argjentinë
Antarktidë
Anguilla
Andorra
Bahrain
Algjeri
Australi
Bolivi
Bouvet Island
Antigua dhe Barbuda
Austri
Iran
Angolë
Ishujt Cook
Brazil
Tokë Jugore dhe Antarktike Franceze
Aruba
Bjellorusi
Irak
Benin
Shtetet Federale të Mikronezisë
Kili
Heard Island dhe McDonald Islands
Barbados
Belgjikë
Izrael
Botsvanë
Fiji
Kolumbi
Gjeorgji Jugore dhe Ishujt Sandwich Jugore
Belize
Bosnjë dhe Hercegovinë
Jordan
Burkina Faso
Polinezia franceze
Ekuador
Bermuda
Bulgari
Kuveit
Burundi
Guam
Ishujt Falkland (Islas Malvinas)
Ishujt e Virgjër Britanikë
Kroacia
Liban
Kamerun
Kiribati
Guiana franceze
Kanadë
Qipro
Oman
Cape Verde
Ishujt Marshall
Guyana
Karaibe Holandë
Republika Çeke
Palestinë
Republika e Afrikës Qendrore
Nauru
Paraguaj
Ishujt Kajman
Danimarkë
Qatar
Çad
Kaledonia e Re
Peru
Kolektiviteti i Shën Martinit
Estoni
Arabia Saudite
Komora
Zelanda e Re
Suriname
Kosta Rika
Ishujt Faroe
Siria
Côte d'Ivoire
Niue
Uruguay
Kubë
Finlandë
Turqi
Republika Demokratike e Kongos
Norfolk Island
Venezuela
Kuraçao
Francë
Emiratet e Bashkuara Arabe
Djibouti
Ishujt Veriore të Marianës
Dominica
Gjermani
Jemen
Guinea Ekuatoriale
Palau
Republika Domenikane
Gjibraltar
Armeni
Eritrea
Papua Guinea e Re
El Salvador
Greqi
Azerbaixhan
Ethiopia
Ishujt Pitcairn
Grenlandë
Gërnzi
Bangladesh
Gabon
Samoa
Grenada
Hungari
Butan
Gana
Ishujt Solomon
Guadeloupe
Islandë
Territori Britanik i Oqeanit Indian
Guine
Timor-Leste
Guatemala
Irlandë
Brunei
Guinea-Bissau
Tokelau
Haiti
Ishulli i Njeriut
Kamboxhi
Kenya
Tonga
Honduras
Itali
Kinë
Lesoto
Tuvalu
Xhamaika
Jersey
Krishtlindje Island
Liberi
Ishujt Minor Periferik të Shteteve të Bashkuara
Martinique
Letoni
Ishujt Cocos (Keeling)
Libi
Wallis dhe Futuna
Meksikë
Liechtenstein
Gjeorgji
Madagaskar
Vanuatu
Montserrat
Lituani
Hong Kong
Malawi
Nikaragua
Luksemburg
Indi
Mali
Panama
Maqedonia (IRJM)
Indonezi
Mavritani
Porto Riko
Maltë
Japoni
Mauritius
Shën Kitts dhe Nevis
Moldovë
Kazahstan
Mayotte
Shën Lucia
Monaco
Kirgistan
Marok
Shën Pierre dhe Miquelon
Mali i Zi
Laos
Mozambik
Shën Vincent dhe Grenadinet
Holandë
Macau
Namibia
Saint-Barthélemy
Norvegji
Malazi
Niger
Sint Maarten
Poloni
Maldives
Nigeri
Bahamas
Portugali
Mongoli
Republika e Kongos
Trinidad dhe Tobago
Rumani
Myanmar (Burma)
Reunion
Turks dhe Caicos Islands
Rusi
Neoal
Rwanda
Ishujt e Virgjër të SHBA
San Marino
Korea e Veriut
Shën Helena
Serbia
Pakistan
São Tomé dhe Príncipe
Slovakia
Filipinet
Senegal
Sllovenia
Singapore
Seychelles
Spanjë
Korea e jugut
Sierra Leone
Svalbard dhe Jan Mayen
Sri Lanka
Somalia
Suedi
Taiwan
Afrika e Jugut
Switzerland
Taxhikistan
Sudanin Jugor
Ukrainë
Tajlandë
Sudan
Mbretëria e Bashkuar
Turkmenistan
Swaziland
Qyteti i Vatikanit
Uzbekistan
Tanzania
Åland Islands
Vietnam
Gambia
Togo
Tunizi
Uganda
Sahara Perëndimore
Zambia
Zimbabwe