SL Rack Receiver DWSL Rack Receiver DWSL Rack Receiver DWSL Rack Receiver DW
Shfaq imazhet e mëparshme
Shfaq imazhet e mëpasshme

SL Rack Receiver DW

The half 19" stationary SL Rack Receiver DW is the easy-to-integrate core of the SpeechLine Digital Wireless System. It features a clear visible OLED display for easy setup and operation. Thanks to the bi-directional communication all settings of the mobile transmitters can be adjusted from the receiver side. The automatic frequency and interference management allows convenient and reliable operation. Thanks to the easy-to-handle pairing process, the transmitter and receiver are securely linked. Via network integration all settings and statuses are also accessible via AMX/Crestron media control protocol and the dedicated Sennheiser iOS Apps. The antennas can be either back or front-mounted. Furthermore, extension cables for wall mounting are available.

 

Features
- Automatic frequency and interference management
- Speech optimized automatics and sound profiles
- Clear and easy focused user interface with OLED display
- Ethernet connectivity (IPv4 and IPv6)
- Media control protocol integration
- Secure 256 bit AES encryption
- Remote controllable
- Quick setup pairing processSpecifikim
 • ARCHITECT‘S SPECIFICATION

  The stationary receiver shall be for use with a companion transmitter as part of a wireless RF transmission system. The receiver shall operate in the license-free 1.9  GHz band (frequency ranges shall be from 1,880 to 1,930  MHz, depending on country-specific regulations) and shall use automatic frequency management to find and select the best available frequency in the spectrum and to automatically start the transmission. The receiver shall also incorporate automatic interference management, allowing it to inaudibly and seamlessly change to another frequency if any interference is detected. Time Division Multiple Access (TDMA) and space diversity shall be used to provide for increased transmission reliability. The receiver shall be menu-driven and shall have an OLED display showing the name of the wireless link, selected sound profile, de-esser and Automatic Gain Control (AGC) settings, AF level, RF signal level, lock status, transmitter mute switch status, transmitter RF output power, and transmitter battery status. The receiver shall be fitted with a jog dial for menu navigation and shall feature dedicated pairing, escape and power buttons. The receiver shall provide a low-cut filter, speech-optimized sound profiles and a 7-band graphic equalizer for custom audio settings. The receiver’s AF frequency response shall range from 20 – 20,000  Hz. The dynamic range shall be >  120  dB(A). Total harmonic distortion (THD) at 1  kHz shall be typical 0.1  %. Signal-to-noise ratio shall be >  90  dB(A). The receiver’s RF sensitivity shall be -90  dBm. RF output power of the receiver’s back channel shall be adaptive and up to 250  mW (country-specific). The audio output shall utilize a balanced XLR-3M socket with a maximum output of +18  dBu along with two unbalanced RCA sockets with a maximum output of +6  dBu. The receiver shall feature automatic gain optimization. Two reverse SMA sockets shall be provided for connecting the antennas. The receiver shall have an RJ-45 network socket and shall support IPv4 and IPv6 network addressing. In addition, the receiver shall support the Media Control Protocol to provide for remote control and status monitoring directly from a software solution like the Sennheiser Control Cockpit or a media control system (e.g. Crestron and AMX). The receiver shall operate on 12  V  DC power supplied from the NT  12-4C power supply unit (100-240  V  AC, 50/60  Hz, for use in the USA, the UK, and Europe) or the NT  2-3 power supply unit (100-240  V  AC, 50/60  Hz, for use in countries other than the USA, the UK, and Europe). Power consumption shall be 350  mA. The dimensions shall be approximately 168 x 212 x 43  mm (6.61" x 8.35" x 1.69"). Weight shall be approximately 828  grams (1.83  lbs). Operating temperature shall range from -10  °C to +55  °C (+14  °F to +131  °F). 

  The receiver shall be the Sennheiser SL Rack Receiver DW.

   

  SPECIFICATIONS

  AF frequency response: 20 to 20,000  Hz
  Dynamic range: > 120 dB(A)
  THD (1 kHz): typ. 0.1 %
  Audio sampling: 24 bit/48 kHz  
  Signal-to-noise ratio: > 90 dB(A)
  Encryption: AES 256
  RF frequency ranges:                
  - EU: 1,880 to 1,900 MHz                
  - USA: 1,920 to 1,930 MHz                
  - Brazil: 1,910 to 1,920 MHz                
  - Taiwan: 1,880 to 1,895 MHz                
  - Japan: 1,893 to 1,906 MHz
  Modulation: GFSK with back channel
  Transmission method: TDMA, space diversity
  Latency: 19 ms
  Relative air humidity: max. 95 %
  Temperature range*:                
  - Operation: -10 °C to 55 °C (14 °F to 131 °F)                
  - Storage: -20 °C to 70 °C (-4 °F to 158 °F)                
  * The temperature range is influenced by the battery characteristics
  RF sensitivity: < -90 dBm
  RF output power back channel: adaptive, up to 250 mW (country-specific)
  XLR output level, balanced: max. +18 dBu
  RCA output level, unbalanced: max. +6 dBu
  Audio effects :                
  - Low cut: -3  dB at 120  Hz                
  - Equalizer: 7-band graphic equalizer with sound presets                
  - Sound profiles: - female voice - male voice - instrument/ media
  Display: OLED
  Network protocol: Media Control Protocol, TCP/IP IPv4 (DHCP, manual)/ IPv6
  Power supply: 12 V DC
  Current consumption: 350 mA
  AF connection sockets: XLR/2 x RCA
  Antenna sockets: 2 x reverse SMA
  Network sockets: RJ-45
  DC socket for power supply: hollow jack
  Weight: approx. 828 g 

Specifikime teknike
 • Referencë unikeslrackreceiverdw
 • Familja e produkteveBusiness Audio & Communication
 • Grupi i produktevePresentation
 • LlojiObjekt (një objekt të vetëm)
 • Data e botimit2020-09-02
 • Numri i botimit1
 • Gjatësia (mm)43.1
 • Gjerësia (mm)212.1
 • Thellësia (mm)155.8
Të ngjashme
 • Projektuar nëGjermani
 • Prodhuar nëGjermani
 • Weight Net (kg)0.828
Klasifikimi
 • Kategoria BIMobjectElektronikë - Audio

Rajoni i disponueshëm

Europe North America Asia Africa Oceania South America
Shqipëri
Anguilla
Afganistan
Egjipt
Samoa amerikane
Argjentinë
Andorra
Antigua dhe Barbuda
Bahrain
Algjeri
Australi
Bolivi
Austri
Aruba
Iran
Angolë
Ishujt Cook
Brazil
Bjellorusi
Barbados
Irak
Benin
Shtetet Federale të Mikronezisë
Kili
Belgjikë
Belize
Izrael
Botsvanë
Fiji
Kolumbi
Bosnjë dhe Hercegovinë
Bermuda
Jordan
Burkina Faso
Polinezia franceze
Ekuador
Bulgari
Ishujt e Virgjër Britanikë
Kuveit
Burundi
Guam
Ishujt Falkland (Islas Malvinas)
Kroacia
Kanadë
Liban
Kamerun
Kiribati
Guiana franceze
Qipro
Karaibe Holandë
Oman
Cape Verde
Ishujt Marshall
Guyana
Republika Çeke
Ishujt Kajman
Palestinë
Republika e Afrikës Qendrore
Nauru
Paraguaj
Danimarkë
Kolektiviteti i Shën Martinit
Qatar
Çad
Kaledonia e Re
Peru
Estoni
Kosta Rika
Arabia Saudite
Komora
Zelanda e Re
Suriname
Ishujt Faroe
Kubë
Siria
Côte d'Ivoire
Niue
Uruguay
Finlandë
Kuraçao
Turqi
Republika Demokratike e Kongos
Norfolk Island
Venezuela
Francë
Dominica
Emiratet e Bashkuara Arabe
Djibouti
Ishujt Veriore të Marianës
Gjermani
Republika Domenikane
Jemen
Guinea Ekuatoriale
Palau
Gjibraltar
El Salvador
Armeni
Eritrea
Papua Guinea e Re
Greqi
Grenlandë
Azerbaixhan
Ethiopia
Ishujt Pitcairn
Gërnzi
Grenada
Bangladesh
Gabon
Samoa
Hungari
Guadeloupe
Butan
Gana
Ishujt Solomon
Islandë
Guatemala
Territori Britanik i Oqeanit Indian
Guine
Timor-Leste
Irlandë
Haiti
Brunei
Guinea-Bissau
Tokelau
Ishulli i Njeriut
Honduras
Kamboxhi
Kenya
Tonga
Itali
Xhamaika
Kinë
Lesoto
Tuvalu
Jersey
Martinique
Krishtlindje Island
Liberi
Ishujt Minor Periferik të Shteteve të Bashkuara
Letoni
Meksikë
Ishujt Cocos (Keeling)
Libi
Wallis dhe Futuna
Liechtenstein
Montserrat
Gjeorgji
Madagaskar
Vanuatu
Lituani
Nikaragua
Hong Kong
Malawi
Luksemburg
Panama
Indi
Mali
Maqedonia (IRJM)
Porto Riko
Indonezi
Mavritani
Maltë
Shën Kitts dhe Nevis
Japoni
Mauritius
Moldovë
Shën Lucia
Kazahstan
Mayotte
Monaco
Shën Pierre dhe Miquelon
Kirgistan
Marok
Mali i Zi
Shën Vincent dhe Grenadinet
Laos
Mozambik
Holandë
Saint-Barthélemy
Macau
Namibia
Norvegji
Sint Maarten
Malazi
Niger
Poloni
Bahamas
Maldives
Nigeri
Portugali
Trinidad dhe Tobago
Mongoli
Republika e Kongos
Rumani
Turks dhe Caicos Islands
Myanmar (Burma)
Reunion
Rusi
Ishujt e Virgjër të SHBA
Neoal
Rwanda
San Marino
Shtetet e Bashkuara
Korea e Veriut
Shën Helena
Serbia
Pakistan
São Tomé dhe Príncipe
Slovakia
Filipinet
Senegal
Sllovenia
Singapore
Seychelles
Spanjë
Korea e jugut
Sierra Leone
Svalbard dhe Jan Mayen
Sri Lanka
Somalia
Suedi
Taiwan
Afrika e Jugut
Switzerland
Taxhikistan
Sudanin Jugor
Ukrainë
Tajlandë
Sudan
Mbretëria e Bashkuar
Turkmenistan
Swaziland
Qyteti i Vatikanit
Uzbekistan
Tanzania
Åland Islands
Vietnam
Gambia
Togo
Tunizi
Uganda
Sahara Perëndimore
Zambia
Zimbabwe